Jak si nejlépe zajistit peníze na stáří


Dnešní důchodový systém je v naší republice takzvaně průběžný. To znamená, že z peněz, které zaměstnaní lidé přispívají prostřednictvím sociálního pojištění, se vyplatí penze současným důchodcům. To bylo v pořádku v době, kdy počet pracujících značně převyšoval počet penzistů. Dnes je však situace jiná, a s klesající porodností to bude čím dál horší. Již dnes je jasné, že tento systém není udržitelný. Jistě, politici se jej snaží alespoň částečně zachraňovat zvyšováním věku odchodu do důchodu, jenže ani to není řešení.

 

Je tedy jasné, že pokud dnešní mladí chtějí mít důstojnou penzi, musí se spolehnout sami na sebe. Ze svého platu si našetřit dostatek peněz na to, aby dokázali ve stáří důstojně žít – je totiž jasné, že státní penze stěží pokryje ty nejzákladnější potřeby, a to ještě kdoví jestli. Naštěstí existuje hned několik způsobů.

 

spoření na důchod

 

Jedním z nich je klasické penzijní spoření, které nabízí mnohé finanční instituce, ať už jde o banky či pojišťovny. To je poměrně bezpečná cesta, neboť se nemusíte bát ztráty peněz. Jednoduše si tam každý měsíc odkládáte určitou částku, a část vám také přispívá stát. Problém je, že státní příspěvky se neustále snižují, a rozhodně tak nepokryjí inflaci. Nakonec tak po jejím započtení dostanete méně, než jste tam vložili. Je pak otázkou, zda vám i tato částka bude stačit.

 

růst inflace

 

Další možností jsou spořicí účty, nabízené mnoha bankami. Jejich výhodou je vysoký úrok, avšak i zde je háček – toto úročení je pouze po určitou částku. Jakmile ji překročíte a máte na něm více, úrok se dramaticky snižuje. A jelikož na důchod si potřebujete naspořit opravdu hodně, je jasné, že po většinu doby se bude úročit níže, což je opět problém vzhledem k inflaci.

 

V neposlední řadě je tu investování, avšak to je poměrně riskantní. Existuje totiž skutečně velká pravděpodobnost, že o své peníze přijdete, zvláště pokud jste začátečníci. Rozhodně se tedy nehodí pro všechny.