Revitalizace bytového domu svépomocí


Revitalizace bytových domů je proces, který probíhá průběžně od sametové revoluce, původní panelové domy jsou naštěstí postaveny tak, že po konstrukční a technologické stránce jim není co vytknout, a tak se zaměřujeme zpravidla pouze na zateplování fasády, rekonstrukci zábradlí balkonů a lodžií, případně jejich zasklívání tvrzeným sklem. U některých objektů se buduje nová nástavba na střeše, anebo se mění střešní krytina a rekonstruují se stoupačky a další záležitosti ohledně inženýrských sítí.

pronájem lešení

Jestliže se nyní zaměříme na zateplování budov, toto lze provádět buď s pomocí stavebních firem, anebo svépomocí. Specializované firmy většinou tyto akce provádí na klíč, což také odpovídá celkové ceně zakázky, a tak chcete-li se pustit do stavebních prací svépomocí, ušetříte nemalé peníze. Může to fungovat například tak, že někdo z vás je stavební inženýr či dělník nebo stavební mistr, který zná na základě osobních zkušeností i znalostí správné postupy a metody práce, a jestliže je schopen předat je i dalším lidem v domě, kteří jsou ochotni spolupracovat, může z toho vzniknout zajímavý projekt.

stavba lešení

K zateplování fasády je zapotřebí lešení, bez něho se tu samozřejmě neobejdete. Ale pokud se nechcete touto prací vysloveně živit a jedná se o jednorázovou akci, vyplatí se spíše pronájem lešení z Ostravy, než jeho koupě. Pronájmy lešení vychází celkově velice levně v porovnání s celkovou cenou za zateplení domu a i tak je úspora za stavební práce značná. Je velký rozdíl vyplatit z domovního fondu tři čtvrtě milionu korun, anebo pouhých dvě stě tisíc. A v případě, že se prací zúčastní většina obyvatel objektu, lze si odměny za práci z bytového fondu rozdělit mezi sebe, aniž byste vypláceli cizí stavební firmu. Navíc, pokud pracujete na vlastním, je pravděpodobné, že si dáte záležet, aby výsledek práce měl odpovídající kvalitu.